Jak wygląda obrót towarów w państwach Unii Europejskiej?

europejskiej-gamma-zaplecza-438.jpg

Każda firma, która chce tak naprawdę się rozwijać, dba przede wszystkim właśnie o handel zagraniczny – jest toż całkowicie zrozumiałe stanowisko. Niemniej jednak trzeba tutaj poznać różne przepisy i prawa, które taki obrót towarów w państwach Unii Europejskiej regulują. Jak to dobrze wygląda? W skrócie przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje poniżej…Unia Europejska a Europa a Schengen

Na początku trzeba jednak zaznaczyć dość mocno jedną sprawę. Przede wszystkim wynika to niektórych krajów bałkańskich. Otóż to, że dany kraj leży na kontynencie europejskim czy nie leży wcale nie oznacza jego przynależności bądź nie do Unii Europejskiej.

Poza to, że dany teren jest w Unii albo a nie także niewiele nam mówi o tym, czy jest w strefie Schengen czy nie oraz jaką ma walutę. Trzeba zatem zawsze dokładnie to sprawdzić.

Przepisy celne

Standardowo na większość towarów nie ma dodatkowo żadnych deklaracji celnych lub te dodatkowych opłat. Inaczej sprawa wygląda oczywiście z przewozem towarów typu alkohol, czy tytoń, które wymagają oclenia. Ponadto oczywiście to, że deklaracje celne nie są tak wymagane, nie oznacza już tego, że nie ma żadnych wymagań odnośnie dokumentów przewozu danych rzeczy i ich oznakowania.


Zapoznaj się z innymi artykułami: https://www.kursy-szkolenia-komputerowe.pl/


Intrastat – ważny dodatek

Warto jednak wspomnieć również o tym, że zasadniczo dzisiaj również bardzo efektywny jest Intrastat. Do czego on się odnosi? Otóż jest to sposób statystyki handlu towarami.

Ważne jest toż, że dopiero po przekroczeniu pewnych progów, określanych w każdym roku podatkowych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego jako przedsiębiorcy zobligowani jesteśmy do dodatkowych deklaracji.

Zarządzanie procesami logistycznymi w przedsiębiorstwie

Jak zatem widać – przewóz towarów w państwach Unii Europejskiej, pomimo i tak bardzo ważnych ułatwień i uproszczeń procedur, wymaga często podjęcia pewnych kroków. Dlatego też warto zainwestować w Intrastat szkolenie a w szkolenie z zakresu logistyki międzynarodowego handlu – na może będą więc bardzo wartościowe szkolenia !

Dodaj komentarz